سه‌شنبه 6 دی‌ماه سال 1384
برای این که مومنان نرنجند!

خودمو آماده کرده بودم که یک مطلب غرا! درباره تلویزیون خصوصی مهدی کروبی بنویسم و ابراز خرسندی کنم که بالاخره این تابوی لعنتی شکسته شد و کف و سوت و اینا که:

اختصاصی روز - چند روز پیش از آغاز برخورد جدی با شبکه تلویزیونی صبا وابسته مهدی کروبی و حزب تازه تاسیس اعتماد ملی، عزت‌الله ضرغامی رئیس سازمان صداوسیما در تماسی با مهدی کروبی اظهار داشته است: "در بیت رهبری از این تلویزیون شما نگران هستند. شما با این کار مومنان را می رنجانید" . به گزارش خبرنگار روز، کروبی در پاسخ گفته که "من تلویزیون را برای آنهایی که ماهواره دارند درست می‌کنم نه آن مومنین که می گویید." (نقل به مضمون)

پیش از این شنیده شده بود که محسنی اژه‌ای وزیر اطلاعات در دیداری به مهدی کروبی هشدار داده که تنها تندروهایی مثل جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین و تحکیم وحدت و اپوزیسیون از راه‌اندازی تلویزیون وی استقبال کرده‌اند. این سخن نیز نشان از نوعی هشدار ضمنی در زمینه موضع نظام راجع به شبکه در حال تاسیس داشت.

با این حال فعالیت‌های آغازین راه‌اندازی تلویزیون صبا ادامه پیدا کرد تا اینکه دیروز دست اندرکاران "صبا" رسما توقف فعالیت‌های این شبکه را برای مدت زمان نامعلومی اعلام کردند.

این اتفاق، در شرایطی می افتد که یک ماه پیش از این ماجراها بهروز افخمی در جلسه‌ای با روزنامه‌نگاران گفته بود که تنها عاملی که می‌تواند موجب توقف فعالیت‌های شبکه تلویزیونی صبا شود، دستور مقام رهبری است.

بهروز افخمی مدیر شبکه در نامه‌ای اعتراضی به دبیر شورای عالی امنیت ملی اعلام کرده که به دستور کروبی فعالیت‌های این شبکه تعطیل شده است.

در نامه افخمی با اشاره به خبری که اول بار روز یکشنبه چهارم دی در "روز" منعکس شده بود، خطاب به علی لاریجانی آمده است:"روز چهارشنبه، سی ام آذر ماه باخبر شدیم که شورای عالی امنیت ملی به روزنامه‌‏ها ابلاغ کرده چاپ خبر و درج آگهی درباره شبکه تلویزیونی صبا، قدغن است و فعالیت‌‏های این شبکه در ایران غیرقانونی محسوب می‌‏شود.

عصر همان روز طی یک ابلاغ حضوری از طرف وزارت اطلاعات و یک تماس تلفنی از وزارت ارشاد، ممنوعیت فعالیت تلویزیون صبا در ایران به من اطلاع داده شد و مأمورین امنیت پرواز در هواپیما ازپیاده شدن کارمند حامل نوار اولین برنامه تلویزیونی در فرودگاه دبی جلوگیری کردند.
به این ترتیب بر ما معلوم شدکه فعالیت شبکه صبا با مشکل جدی روبرو شده است. صبا یک تلویزیون خبری بود که بنا داشت مثل یک روزنامه تلویزیونی عمل کند و خبر، گزارش‌‏های خبری، گفت‌‏وگو، برنامه‌‏های مستند درباره ایران، افغانستان، تاجیکستان و سایر مناطق دنیا برای مخاطبینی که زبان فارسی می فهمند، تولید و پخش کند.

واضح است که ما به ارتباط مستمر و امن با ایران به عنوان بزرگترین کشور فارسی زبان نیاز داشتیم. اما با موضع گیری شما که پیش از همه نهادها و سازمان های دیگر صورت گرفت، دریافتیم که نمی توانیم امکان فعالیت و امنیت شغلی کارمندان و خبرنگاران خود را مانند بنگاه های دیگر خبری در ایران تضمین کنیم و بدون دفتر و خبرنگار هم نمی‌‏توانیم یک فعالیت معتبر و قابل اعتماد داشته باشیم.

‌‏آقای کروبی با توجه به مشکلاتی که ممکن است برای کارکنان و خبرنگاران تلویزیون صبا پیش بیاید، به من اجازه داد، تعطیل موقت فعالیت‌‏های شبکه صبا را رسما اعلام ‌‏کنم. من از همه مردمی که منتظر شروع فعالیت این تلویزیون بودند، عذرخواهی می‌‏کنم و در عین حال تعطیل موقت صبا را به شما تبریک می‌‏گویم. البته ما از شما به مراجع رسمی قضایی شکایت خواهیم کرد. اما پرسشی که باید جواب دهید، چنان روشن است که نیاز چندانی به حقوقدان و قاضی ندارد. گمان می‌‏کنم بشود این پرسش را از خودتان بپرسم و سکوت و عجز شما را از پاسخگویی تماشا کنم.

آقای لاریجانی! آیا تفسیر شما از قانون انحصاری بودن صدا و سیما رادیو تلویزیون‌‏های فارسی زبان متعلق به ایرانیان خارج از ایران را هم شامل می شود؟ ‌‏آیا بی بی سی که برنامه های فارسی دارد و به زودی یک تلویزیون دایمی فارسی را هم به راه می اندازد، می‌‏تواند در ایران فعالیت تولید برنامه و نمایندگان رسمی داشته باشد اما ایرانیانی که می خواهند همین کار را بکنند، باید تحت تعقیب قرار بگیرند؟ آیا فهم شما از قانون چنان است که فعالیت خبری را در خاک ایران برای اتباع یا نمایندگان انگلیس و کارکنان ایرانی آنها مجاز می داند اما همان فعالیت ها را برای ایرانیانی که برای ایران کار می کنند، مستوجب تعقیب می شمارد؟

منتظر پاسخ این پرسش‌‏های ساده می مانم و موفقیت شما را در انتخابات ریاست‌‏جمهوری آینده آرزو می‌‏کنم."

دم افخمی گرم! نامه‌ش یه خورده دلمو خنک کرد!