دوشنبه 9 بهمن‌ماه سال 1385
از کجا باید شروع کرد؟

صبح‌های جمعه شبکه‌ی پنج یه برنامه‌ای داره به اسم "از کجا باید شروع کرد"... تا حالا دیدین؟

یه برنامه‌ی آموزشی در زمینه‌ی مسایل خانواده‌ست با کارشناس ویژه و تماس‌های تلفنی مردم که به صورت زنده پخش می‌شه.

اگه برنامه رو ندیده باشین با این توضیحات بالا یه چیزی تو مایه‌های برنامه‌های خانواده که از صبح تا شب از شبکه‌های مختلف داخلی و خارجی پخش می‌شه تصورش کردین؛ ولی سخت در اشتباه‌اید!

یکی دو سال پیش، از همین شبکه و در همین ساعت یه برنامه‌ای پخش می‌شد به اسم "جمعه تعطیل نیست" با بازی علی‌رضا خمسه و افسانه چهره‌آزاد که فرمی مشابه همین داشت؛ یعنی آمیختن مجری‌گری با بازی‌گری و واقعیت با نمایش.

اما این یه چیز دیگه‌ست!

مجری‌/ بازیگرهای این برنامه مریم سعادت و فلامک جنیدی هستن که تا چند وقت پیش احترام برومند (خواهر مرضیه و راضیه برومند و مامان لیلی رشیدی) هم همراهی‌شون می‌کرد ولی از چند هفته پیش جاش رو داده به یه آقا که نقش برادر مریم و فلامک رو داره. اینا به اضافه‌ی کارشناس ثابت برنامه و بازیگرهای مهمان در قسمت‌های مختلف.

اما تعریف کردن من فایده نداره! باید ببینین! مرز نمایش و واقعیت آن چنان تو این برنامه باریک و ظریفه که اصلا دیده نمی‌شه. کف آدم می‌بره؛ می‌مونه که این چیرایی که الان داره می‌بینه واقعیته یا نمایش

در واقع پایه‌اصلی برنامه، قدرت بداهه پردازی بازیگرهاست. مریم سعادت و فلامک جنیدی قبلا استعداد عالی خودشون رو در بداهه پردازی تو "بدون شرح" نشون داده بودن. (پینگ‌پنگ‌های زیبا و ماهرانه‌ی مریم سعادت و فتح‌علی اویسی رو که یادتون هست؟) حالا اینجا دیگه ترکونده‌ن.

اما حضور قوی بازیگرهای مهمان و حتی کارشناس برنامه حکایت از قدرت کارگردان داره که کسی نیست جز مریم سعادت.

و البته متن‌ها (در واقع باید گفت "تم‌‌ها"؛ چون اصل ماجرا جلوی دوربین و در موقع اجرا اتفاق می‌افته) هم با ذوق و ظرافت نوشته می‌شن.

مدت زمان تماس‌های تلفنی و بحث در مورد اون‌ها هم به درستی تنظیم می‌شه.

ضمنا موسیقی تیتراژ برنامه هم ترانه قشنگیه با صدای محمد اصفهانی.

 

خلاصه که این برنامه به نظر من یه پدیده و یه اتفاق مهم در برنامه‌سازی تلویزیونی ایرانه. دم سازندگان‌ش گرم!