شنبه 26 دی‌ماه سال 1383
مجری بودن و باحال بودن و این صحبتا ... !
این سه تا مصاحبه جدید با کمربندی‍ها: فتح علی اویسی، رضا فیض نوروزی و مهدی مظلومی.
اصولا این وبلاگ جدید (که احتمالا نمی‍تونین بازش کنین!) به مصاحبه های این جوری اختصاص داره. هر کدوم از شما هم اگه خواست می‍تونه فایل تصویری یا متنی هنرمند مورد علاقه‌‍شو اینجا بذاره. فقط کافیه یه ایمیل برام بفرستین.

***


عرضم به حضور انورتون که خیلی وقت بود می‍خواستم در مورد مقوله اجرا افاضات کنم و هی نمی‍شد تا اینکه اعلام مجریان محبوب صدا و سیما بهانه خوبی به دستم داد. تو این نظرخواهی محمد حسینی اول شده و فردوسی پور دوم. رده های بعدی هم بدون ترتیب متعلقه به پورنگ، مرتضی حیدری (خبر ساعت۲۲) و حسین رفیعی و دو سه نفر دیگه!...
پورنگ (داریوش فرضیایی) و حیدری و فردوسی پور که بیش از اینا هم حقشونه چون واقعا در نوع خودشون بی‌نظیرن. پورنگ (که از این هفته به جای برنامه‌‍ش برنامه جدید «داداشی» پخش میشه و برنامه پورنگ منتقل می‍شه به شبکه جهانی جام‍جم) با اجرای گرم و مخصوصا صمیمی خودش محبوبیت بسیار زیادی بین بچه‍ها و بزرگ‍ترها پیدا کرده و حیدری هم از معدود مجریان باهوش و باسواد و درعین حال با مسوولیت و خوش ذوق تلویزیونه که تسلطش به موضوع مورد مصاحبه باعث میشه برنامه‍ش به چیزی متفاوت از بحث‍های احمقانه، کلیشه‍ای و تشریفاتی معمول تلویزیون تبدیل بشه. 
اما حسینی و رفیعی با اون اجرای ضعیف و مسخره‍شون تو مهتاب نه تنها شایسته این مقام نبودن بلکه یه بازخواست اساسی هم طلب دارن. البته همون طور که قبلا هم گفتم صداقت حسینی تا حد زیادی ضعف اجراشو تو برنامه مهتاب می‍پوشونه ولی امان از این رفیعی مکار دودره‍باز که یه وقتی خیلی دوستش داشتم! اون وقتی که تو برنامه‍های کودک و نوجوان بود و مخصوصا ف‍ف توی نیم‍رخ...
اما با مهتاب واقعا گند زد. انگار هنوزم تو حال و هوای بچه‍ها بود. هر چند شوخی‍ها و محتوای این برنامه از سطح خردسالانم خیلی پایین‍تر بود. از نظر اداره برنامه و گفتگو با مهمانان هم که در حد زیر صفر. خلاصه افتضاح به معنای واقعی کلمه.
اما از طرفی نتایج این نظرخواهی ــ اگه واقعی باشه ــ نشون می‍ده که رفیعی و حسینی در پیش بینی سطح شعور و سلیقه‍ی مخاطبشون خیلی هم بیراهه نرفتن!

***
حالا که بحث مجری و مجری‍گری پیش اومده بذارین از بقیه دوستان هم یادی بکنیم! از جمله از جناب آقای محمد سلوکی با اون اجرای فراهنری‍شون در مسابقه‍ی چراغ جادو ..
اصولا بنده معتقدم خداوند انسانها بر دو گونه کاملا متمایز قرار داده: افراد باحال و افراد غیرباحال. نکته بسیار بسیار حیاتی در مورد این واقعیت اینه که افراد دسته دوم به هیچ وجه من الوجوه نباید سعی کنن خودشونو جای دسته اول جا بزنن، چون نتیجه‍ش می‍شه محمد سلوکی. می‍شه همین مجری‍های ریز و درشتی که صبح تا شب تو شبکه‍های مختلف داریم ریخت‍شونو ملاحظه می‍کنیم.
در صورتی که افراد دسته اول بدون صرف هیچ‍گونه انرژی اضافه اساسا باحالن چون خداوند خواسته که باحال بیافرندشون. یکی از این افراد که لطف خداوند شامل حالش بوده «کسری» مجری برنامه
celebrity show توی تلویزیون تپشه. این آقای کسری انواع اداها و قیافه‍های عجیب و غریبو از خودش درمیاره اما نه تنها آدم ناراحت نمی‍شه بلکه خیلی هم حال می‍کنه. چرا؟ چون خداوند کسری رو در زمره افراد باحال قرار داده. به همین سادگی، به همین خوش‍مزگی!

بنده در همین جا به کلیه افرادی که در دسته دوم (که اکثریت داره) قرار می‍گیرن ــ چه مجری چه بازیگر چه دانشجو! ــ  تسلیت می‍گم و دلسوزانه توصیه می‍کنم که تقدیر خودشونو بپذیرن و جنگولک بازی بیخود درنیارن و مطمئن باشن که اگه طبیعی و صمیمانه رفتار کنن بسیار بسیار مقبول‍تر و دوست داشتنی‍تر خواهند بود.

والسلام علیکم و رحمته الله و برکاته

 

***

در همین رابطه:

محمد حسینی منتخب مجریان تلویزیون:حق بسیاری از مجریان سیما پایمال شد مردم شهرستان مرا به عنوان یک لوده می‍شناسند

 

چرا برتر شدیم؟  حسینی .. فردوسی پور .. فرضیانی.. رفیعی و حیدری